Email Marketing

 

Rozhovor s Martinem Světlíkem o Apple, výhody, nevýhody a proč přejít

Apple přečteno 10990 30.01.
2010
komentováno 24

Od té doby, co jsem si pořídil Apple iPhone 3G, oblíbil jsem si firmu Apple a její produkty natolik, že si posledních 5 měsíců pohrávám s myšlenkou přechodu na platformu Mac a konkrétně obměnu mého dnes již starého Fujitsu Siemens Amilo za Macbook Pro.

Názory na českém internetu o Apple produktech jsou víceméně smíšené, ale je třeba brát v potaz pouze názory lidí, kteří s těmito produkty přišli do styku více než-li jen v názorech z diskusí. Proto jsem poprosil Martina Světlíka, známého českého kodéra a blogera, aby se podělil o své zkušenosti. Tento rozhovor zároveň doplníme o screenshoty a video pro přesnější představu.

Ahoj Martine, předem ti děkuji za tvůj čas a hned jsem tu s prvním dotazem: Jak dlouho již využíváš Apple produkty a konkrétně jaké?

Prvního Maca jsem pořídil před třemi lety, v současné době mám stále 20” iMaca jako desktop a MacBook jako pomocníka na cesty. Zároveň se mi kolem vystřídala řada dalšího hardwaru.

Na ovsem.net píše Ondřej Žáček o svých ročních zkušenostech s Applem a je dost negativní. David Grudl si taky nedávno pořídil MacBook a dost mu hapruje. Jde mi o to, že nejsou jen pozitivní zkušenosti, jak je to u tebe?

Například na ovsem.net píše, že měl problém s kompatibilitou. Už ve verzi Tiger, která je dnes již zastaralá, jsem nenarazil na problém s tiskárnou, starším fotoaparátem atp. Zkrátka člověk zařízení připojí a ono funguje. Dnes je stav ještě o něco dál, Snow Leopard například stahuje automaticky ovladače k tiskárnám. Nemyslím jen při připojení, ale obecně hlídá jejich aktualizace. Ono nesporná výhoda Macu je, že ten systém je laděn na osazený hardware. Vše je zkrátka stabilní a funguje tak jak by mělo. Uživateli pak odpadne řada věcí. Pochopitelně si to nese určitá omezení. David Grudl měl například problém s RAM, protože mu tam prodejce osadil špatné modely. Já měnil RAM u iMaca, měnil jsem disk u MacBooku a objednával u renomovaného prodejce a na problém jsem nenarazil. Je také hodně věcí, na které si člověk postupem času zvykne a posléze má problém si zvyknout na nové prostředí. U mě byla situace trošku jiná. Ve chvíli, kdy jsem chtěl Maca, jsem neměl tolik peněz, abych to mohl udělat ze dne na den. Navíc ceny tenkrát byly trošku jinde. Za ten půl rok jsem se zabýval systémem, zajímal se o historii Apple, vývoji, pročítal fóra a sledoval odborné servery. A potom když jsem Maca prvně pustil, tak už jsem tak nějak věděl, co od něj očekávat. Spoustu lidí tam ale pár věcí překvapí. Je to jiná filozofie než na Windows. Jinak z mé strany jsem inspiroval spoustu lidí k pořízení Maca, kteří dnes nelitují. A hlavně jsou mezi nimi i obyčejní uživatelé, kterým práce na Macu vyhovuje a přitom ho mají jen na internet, komunikaci a maximálně fotky a nějaká multimédia.

Právě takový názor na věc potřebuju, na jednu stranu jsou ti, co litují a na druhou stranu jsou ti, co nelitují, např. kluci z digitu atd ... hodně odrazující je ale opravdu ta cena, kvůli které si to taky nemůžu ze dne na den dovolit, taky se u mě jedná o investici do věci, která mi bude sloužit v následujících dvou letech a 60 000 je pro mě opravdu najednou moc, mám teď note 15,4". Pokud si budu pořizovat, tak bych pod 17" nechtěl jít, dělám na tom totiž opravdu vše od grafiky až po vývoj a note mi nahradil stolní pc, který je pro mě absolutně zbytečný

Řekl bych, že těch spokojených je více. Znám jich ze svého okolí dost, rojí se jak houby po dešti :-) Pročetl jsem tebou odkazovaný článek na ovsem.net a přijde mi to spíše zaujaté a neobjektivní. Mě například Photoshop a cool styl k životu nestačí. Mac má méně aplikaci než je pro Windows, za to ale specialní aplikace bývají úplně o něčem jiném. Nemám v zásobě jen argument, že alternativy jsou. Mluvím o tom, že ty aplikace se často nesou v duchu celého systému. Intuitivní, přijemné ... Mac mě naučil postupem času spoustu věcí. Dnes mám iMac, MacBook a iPhone. Všechny jsou přes MobileMe synchronizované. Takže kontakty, kalendáře atp. mám vše over the air kdekoli k dispozici. Zároveň nedám dopustit na spoustu aplikací, které mi usnadňují práci. Například Things, která má možnost synchronizace s iPhonem a je to perfektní organizátor času ve vzoru metody GTD. Mac OS X má v sobě samotný spoustu aplikací, ke kterým člověk už ani alternativy hledat nemusí. Jinak, co se týče ceny, často jsem nad tím přemýšlel a člověk dojde k závěru, že produkty Apple nejsou předražené, jen nejsou průměrné a mají svoji cenu. Jinak nepřemýšlel jsi nad iMacem? Takový 27" iMac dnes seženeš za cca 40 000 Kč a je to famózní kus hardware s 27" displejem s IPS panelem a LED podsvícením a bohatou technickou výbavou :)

O sw strach taky nemám, byl jsem 2 roky na linuxu ( kde je člověk odkojen opravdu krví a potem :D ) před tím windows, pak zas windows, vím, že alternativy existují a nenašel jsem žádnou, která by byla horší, než program, na který jsem byl zvyklý u toho či onoho OS. Vím jak Apple přistupuje k uživateli, co se týče intuitivity a funkčnosti, toho se taky nebojím, things na iphonu používám taky, ale není s ničím synchronizovaný, proto ho mám jen jako zápisník, kontakty, kalendář, upomínky, taky vše synchronizuji, nyní to je s Googlem, na Apple bych to určitě řešil jinak, možná i přes zaplacený MobileMe, tomu se taky nebráním, bráním se jen desktopu, ten opravdu nechci, potřebuji note s velkým displejem, přes to vlak nejede.

To samozřejmě chápu, já jsem pro změnu vysazený k práci na desktop :-)

17ku mělo pár mých kolegů a známých a rychle se jí zbavovali.

Jakto?

Protože to je prostě kráva ... Když máš notebook, přeci jen očekáváš jistou dávku mobility a ono potom tahat se se 17kou v brašně není nic příjemného. Pravda, tenkrát to bylo ještě v době původních MBP, také pár z nich byli fotografové, takže toho při sobě měli více, nicméně tu snadnou mobilitu trošku postrádali :)

15“ mám dnes, opravdu by se mi hodilo víc místa, jestli jsi někdy dělal grafiku na 15" monitoru při 1280 x 800, víž, že je to opravdu málo a při zapnutých panelech nevidíš najednou šířku layoutu, což mi vadí.

Z toho důvodu plánuji 27" iMaca a jeho koupě se blíží :-) Jinak na 13” MacBooku mám rozlišení 1280x800, MBP 15" má pak 1440x900, případně se to dá řešit externím displejem.

Jde taky o to, že jdeš do něčeho, kde nevíš, jestli ti to bude vyhovovat. Pořád je lepší se případně zbavit třeba 21,5" iMaca za ani ne 30 000 Kč než 17" MBP za dvojnásobek, které moc na odbyt nejdou.

Chápu stolní mi je ale opravdu zatím na houby.

To už je samozřejmě na tobě, každý máme jiné preference.

Jde o to, že pracuju na dvou místech, tím odpadá desktop ( popřípadě pořídit dva :D ) , jsme u macbooku, vemu ho do auta, z auta do kanceláře, z kanceláře do auta a z auta domů, to je jeho jediná cesta, v kavárně stačí iphone, na kterém spustím vše v pozadí a pracuju tak jak bych zapomínal, že jsem "jen" na telefonu, takže kvůli tomu chci zvětšit komfort v podobě většího notebooku.

Každopádně máš pravdu, že na grafiku doma je řešením externí monitor, který ani tak není nutností, když říkáš, že je u 15" verze rozlišení 1440, jdu tedy do verze 15“.

Jinak abych Mac OS X jen nechválil, musím říct, že i on má své chybky. Jde o to, ze uživatel o nich buď neví nebo je nevnímá. Apple má základní problém v neustálém zachovávání kompatibility a ani Snow Leopard se nedostal do ideálního stavu. Když Apple představil Mac OS X, musela být zachována kompatibilita aplikací s předchozími verzemi - přes vývojové rozhraní Carbon. Posléze přišel další problém - Intel. Tiger i Leopard museli mít jakousi Rosettu, která jako emulátor zajišťovala kompatibilitu s aplikacemi pro původní PowerPC architekturu. Moc tomu nepřidala ani rozmanitost vývojových API, kdy se jich používalo a stále používá několik naráz, jako Carbon a Cocoa. Adobe běží na Carbonu a aby mohl například Photoshop a další fungovat 64bitově, musí jej Adobe kompletně přepsat do Cocoa, což by měla přinést verze CS5. Leopard přinesl 64bitovou podporu. Snow Lepard udělal první krok, kdy přestal podporovat staré PowerPC stroje. Tím se ušetřilo spoustu místa a neskutečně zvýšila rychlost, protože už přestaly fungovat jedny zpětné vrátka, dvojí ovladače atp. Ten boost byl vážně znatelný. Nicméně i Snow Leopard ma sice 64bitove jadro, ale to se primárně nepoužívá. Bootuje se 32bitové, aby se zachovala podpora pro starší Intel procesory a hlavně ovladače, leč podpora 64bitů je samozřejmostí. Osobně bych si tipl, že až další, a možná ani 10.7 to nebude, přinese razantnější vývoj. Až bude Mac OS X plně 64bitový a nebude se ohlížet zpět kvůli kompatibilitě, bude to ještě zajímavější.

Na druhou stranu, ten vývoj je vidět rok od roku. Windows přinesly verzi ve 32bitech a 64bitech. První tě omezovala ve výkonu, ale měl jsi jistotu. 64bit verze v době uvedení měla chabou podporu výrobců, o starším železe ani nemluvě, byl problém s ovladači ... Na Macu tohle naštěstí není. Tím, že systém má 32bit jádro, ale podporuje 64bitové aplikace a hardware, dokáže využívat plného potenciálu i přesto, že fungují staré aplikace a ovladače. Jde to pomalu, ale funguje to. Tak jako Apple řekl, aplikace už vyvíjejte v Cocoa, tu jsme předělali a chceme 64bitové aplikace. Výrobci mají čas. Adobe potvrdil, že CS5 už tak fungovat bude. Ale stále tu je onen Carbon, který zajišťuje kompatibilitu pro současné aplikace. Jen je to prozatím trošku matoucí.

Tak teď už jen zbývá si osahat OS, což mi snad dovolí v iStyle, můžeš mi prosím ještě pořídit screeny některých částí os? nastavení, volby docku atd.. a poslat? nikde nejsou totiž tyto screeny kompletně k mání a nemám tak jednotnou představu GUI.

Takhle vypadá základní okno nastavení

 

Když něco hledáš a nevíš kde, pomůže ti příjemný pomocník Spotlight

To je bomba …

Spotlight krom toho, že funguje v celém systému jakožto indexové vyhledávání, pomůže ti se i orientovat v nabídkách dané aplikace a najít tam co potřebuješ, kdy ti názorně ukáže, kde se daná položka nachází, což je hodně příjemná věc, která dokáže ušetřit hodně času, když něco hledáš, tu aplikaci ještě tolik neznáš atp. a nemusíš procházet nabídku po nabídce

QuickLook je funkce, která ti mezerníkem zobrazí okamžitý náhled bez nutnosti spouštět aplikaci. Otevře ti prakticky cokoli - obrázky, videa, hudbu, PDFka, HTML soubory, dokumenty atp. Obrázky lze spouštět jako Slideshow, vše lze také prohlížet přes fullscreen.

Time Machine je geniální záležitost :-)

Kdykoli se vrátit k jakékoli revizi dokumentu a hlavně stavu dané složky je supr. Člověk nemusí na nic myslet. Potřebuješ se vrátit k HTML šabloně, kterou jsi upravil před třemi měsíci, žádný problém. Udělal si v PSD změny a potřebuješ ty staré, žádný problém. Hledáš soubor, který jsi před půl rokem smazal? Žádný problém. Možností se dá najít pochopitelně více.

Na funkce systému se můžeš podívat tady - http://www.apple.com/macosx/what-is-macosx/

Ještě jednou ti Martine děkuji za tvůj čas, přesvědčit jsi mě přesvědčil, koncem března bude macbook

Není zač, člověk by o tom totiž mohl mluvit hodiny a hodiny. Jinak hodně často si lidi myslí, že jsme takové ovce, co jen vychvalují to, co používají. Pravdou je, že po delším používání, kdy ti Mac dává to, co od něj očekáváš, ti zkrátka nic jiného nezbyde, i když víš, že tam nějaké chybky jsou a 100 % dokonalé to není. A vlastně sám máš iPhone, takže víš, neposlal MMSku, do příchodu 3GS nenatáčel video a v začátku těch nedostatků bylo ještě víc. Ale i přesto na iPhone nedáš dopustit :) Navíc Apple přišel s tím, že "Co neumí iPhone dnes, bude umět zítra" ...

Tohle byl Martin Světlík, uživatel Mac OS X a produktů Apple, který do budoucna bude pro mě zastávat i funkci helpdesku a zatím to ještě neví. Ještě jednou mu děkuji za jeho čas a pokud i vy máte jakékoliv dotazy k tématu, vkládejte je jako komentáře k tomuto článku, jistě na ně odpovíme.

 

vložit svůj názor

 

30.01.2010 - 0:00 Martin Světlík

Díky za zveřejnění rozhovoru. Pro ostatní - rozhovor proběhl na alternativním protokolu komunikačního kanálu a i přes korekturu je tam pár věcí navíc pro Michala, k některým se ani nedostalo. Proto pokud máte nějaký dotaz nebo pochybnost, a ustojíte odpověď od uživatele a fanouška produktů Apple, pak se klidně ptejte :-)

reagovat
30.01.2010 - 0:00 lokier

#1057 Martin Světlík: Jsem rád že si byl ovhoten něco takového "sepsat"

reagovat
30.01.2010 - 0:00 f3rny

Super článek, super rozhovor, díky za něj

reagovat
31.01.2010 - 0:00 Freezy

hezky sepsaný článek, je zajímavé poslechnout si fundovaný názor člověka, který s produkty apple skutečně pracuje a ne jen od někoho kdo o tom něco četl a na základě toho si vytvořil svůj názor, aniž by jakýkoli jablečný prodokt minimálně fyzicky viděl, chci si koupit iphone a prý je to první krok k závislosti

reagovat
01.02.2010 - 0:00 pes502

Opět kvalitní článek a super rozhovor.

Ještě bych rád dodal, že sám používám 17" notebook (ač tedy není od firmy Apple, nýbrž Acer) a musím říct, že zas taková "kráva" to není. Po přechodu z 15" note mi sice chvíli dělalo problém si zvyknout, ale vůbec nelituji, ba naopak!
Skvěle se tu sledují filmy, hrají hry atp. a jelikož je pro mě notebook (stejně jako pro Michala) hlavní pracovní stanicí (Desktop nemám a ani nechci), volby jistě nelituji.

reagovat
01.02.2010 - 0:00 Martin Světlík

#1060 Freezy: iPhone je bezpochyby první krok k tomu, postoupit ještě o další level dál. Tady Michal je živým důkazem a je jich samozřejmě více, které i osobně znám. iPhone totiž dokáže uživateli nastínit politiku Apple, jejich filozofii a přístup k uživateli. Jinak dnešní reakce na Apple a jeho produkty od lidí, kteří s nimi nikdy nepracovali nebo ani nechtějí pochopit jejich princip je dnes takřka běžný. Aktuální téma iPad je jasným důkazem :-)

#1061 pes502: Také znám pár lidí se 17" notebookem a věřím, že svá opodstatnění má. Záleží také na uživateli a jeho potřebách, pochopitelně.

reagovat
01.02.2010 - 0:00 mibrt

#1062 Martin Světlík: Že iPhone je první známka závislosti, to mi řekl prodejce v iStyle, když jsem byl okouknout MacBooky před Vánocemi. Ještě mi řekl, že všichni tam jednou zkončíme, což se mi taky moc líbilo

reagovat
09.02.2010 - 0:00 corwin78

Time Machine je opravdu luxusní věcička, doufám, že se podobný tool objeví i na Linuxu.

Jinak můj ThinkPad T61 má při 15,4" displeji standardní rozlišení 1650x1080 a je to tak akorát, 17" displej už je u noťasu opravdu hodně velké.

reagovat
15.02.2010 - 0:00 Dash

Osobně s iMacem pracuji ve škole a domů bych ho nechtěl. Nevadí mi ani vzhled, ani výrobce (teď lžu, Apple mi trochu vadí) a ani operační systém. Ale stroj kterej si nemůžu postavit z mnou vybraných komponent a do kterého nemohu prakticky v případě potřeby šťourat bych doma nesnesl.
Jinak jsem hrdé majitel jednoho 17ti palcového přenosného počítače (neberu ho jako notebook ale jako počítač). Mobilita je víc než slušná (přenáším v batohu) a hlavně pracuju na velké klávesnici a nemusím šetřit místem na obrazovce. Vřele doporučuji. 18.4 palce už by bylo asi i na záda hodně, ale 17 širokoúhlých palců je pro mne ideálních.

reagovat
15.02.2010 - 0:00 Freezy

#1070 Dash: a víš proč je mac os vždycky spolehlivější než widle? protože je odladěný na ten hw, pokud tam začneš cpát jiné komponenty než ty co jsou pro to určeny stane se ti ve většině případu extrémně nestabilní, proto do toho nemůžeš jako u normálního kompu hrabat

reagovat
15.02.2010 - 0:00 Dash

#1071 Freezy: A právě proto bych to doma nesnesl. Jsem takový kanec, reju a reju - do hardwaru.

reagovat
16.02.2010 - 0:00 mibrt

#1072 Dash: Na tohleto dobře odpověděl Petr Mára, známá postava českého internetu: "Pokud řešíte hardwarovou specifikaci, tak jste zamrzli někde v devadesátých letech minulého století. Dnes nerozhoduje hardware, dnes rozhoduje obsah.". Taky jsem v minulosti do všeho rýpal, všechno setupoval, ale jak plyne čas, zjišťuji, že mi to začíná celkem vadita přikláním se spíše k té jednoduchosti. A tu jednoduchost Apple bezesporu dohání do dokonalosti a to vše při stejném množství funkcí. Osobně uzavřenost Mac vítám, výsledek je to, že to funguje a pak do toho nemusím rýpat.

reagovat
16.02.2010 - 0:00 Oudy

Takže když budu přemýšlet o koupi nějakého toho iPhonu, tak se zde setkám jen se spokojenými vlastníky a uživateli, tudíž mi ho doporučíte?

reagovat
16.02.2010 - 0:00 mibrt

#1077 Oudy: Ano, za sebe ti jej mohu s klidným srdcem doporučit.

reagovat
16.02.2010 - 0:00 Dash

#1074 mibrt: Já to myslel spíš tak, že když mi odejde grafická karta tak jsem schopen ji na počkání vyměnit za jinou co mám v šuplíku a fungovat ihned dál (příklad).

reagovat
17.02.2010 - 0:00 Freezy

#1079 Dash: když se mi něco stane s kompem, třeba i tak, že nejsem schopen to opravit, tak se přesunu k jinému pc a okamžitě funguju taky dál

reagovat
17.02.2010 - 0:00 mibrt

#1079 Dash: Nemám žádné v šuplíku, HW mě nebaví, jsem vývojář a hlavně uživatel, ne mechanik. K tomu tyhle zařízení slouží.

reagovat
17.02.2010 - 0:00 Dash

#1080 Freezy: Při současných cenách Apple produktů v ČR by to bylo mrhání penězi.

#1081 mibrt: Taky nemám žádný HW v šuplíku, skladuju ve skřínče. Ale jinak z pohledu uživatele servis jako servis, to se musí nechat.

reagovat
28.02.2010 - 0:00 Ondřej Vomočil

Osobně vlastním dva iPody (Video 30GB a Shuffle) a o iPhonu přemýšlím již nějakou dobu. Ale stále jsem na vážkách. Se svým HTC Diamond2 jsem maximálně spokojen, ale touha po něčem novém je stále silnější.

reagovat
28.02.2010 - 0:00 mibrt

#1085 Ondřej Vomočil: Nepřemýšlej, není opravdu nad čím váhat A pokud ti z mnou nepochopitelného důvodu nebude vyhovovat, na aukru je po něm hodně velká poptávka.

reagovat
01.03.2010 - 0:00 Ondřej Vomočil

#1086 mibrt: A kde si iPhone kupoval ty?

reagovat
02.03.2010 - 0:00 mibrt

#1088 Ondřej Vomočil: Právě na Aukru.

reagovat
25.11.2011 - 16:39 hannah

Ačkoliv produkty Apple moc nemusim kvůli těm fanatikům kolem toho tak Ipad je dobra věcička.

reagovat
26.06.2012 - 16:03 Krsiak Daniel

tenhle clanek me presvedcil
uz dlouho premyslim o koupi Macu

co se webdesignu tyce, Mac rozhodne vede (o dost urychluje a unadnuje praci)

mam uz napsany seznam zhruba 15 aplikaci, ktere jsou na Mac a nejsou na Win
a pokud jsou, tak jen jako chaba nahrada

jedinou "svetluskou" je na Win
http://compass.handlino.com/

ktery je vyborny pri praci na CSS, protoze se stara o kompilaci SASS (.scss) do CSS

obecne se mi vic libi Mac, protoze je tam terminal, predinstalovane Ruby s gemy a spousta dalsich veci co na PC nejsou

reagovat

 

Email Marketing