Email Marketing

 

Rozdíl mezi českou a zahraniční diskusí na internetu. Co vy na to?

Články přečteno 9029 10.04.
2010
komentováno 37

Poslední dny mě docela trápí jedna věc, se kterou se setkávám čím dál tím víc častěji. Diskutovat na českých diskusích, twitteru nebo jiné službě se někdy rovná boji o holý život a o svou existenci. Omluvte prosím několik dalších řádků článku, nebudou slušné. Celkem mě stávající situace sere.

Když jste člověk, který má světu co říci a rád se zúčastní věcné a inteligentní diskuse, budete se potýkat s velkým odporem. Dejme tomu, že máte odborný blog na nějaké téma, které vás zajímá. Sepíšete článek a dychtivě očekáváte reakce od čtenářů, díky kterým se něco přiučíte, získáte motivaci sepsat ve svém volném čase další článek a celkově vás tato činnost baví. Kdepak, tohle u nás nefunguje. Když napíšete článek, první člověk v diskusi s váma nebude souhlasit a označí vás za idiota. Druhý člověk napadne vaši češtinu. Třetí člověk označí první dva za idioty a další v pořadí začne rozebírat češtinu těch před ním. Další návštěvník cítí nutnost oznámit, že ti před ním jsou kokoti a určitě volí ODS. Na to další člověk napadne ČSSD a všechny označí za vypatlance. Čtenář za nimi napíše svým rodným jazykem komentář ve slovenštině, načež je mu v dalších komentářích řečeno, že je idiot a slovák a ať táhne do prdele. Když na tohle zareagujete a budete se diskusi stáhnout tam, kam chcete aby se ubírala, je vám řečeno abyste raději drželi hubu a abyste se ani neozývali, když jste napsali takový blábol.

Tato situace se netýká jen blogu, ale i třeba twitteru. Je jen málo českých jedinců na twitteru, se kterými jde diskutovat věcně, i když máte rozdílné názory. Ve většině případů jste ale označeni za kryply, kterým daný člověk nemá potřebu vysvětlovat jeho postoje. Pouze tím ale maskuje svou omezenost, věcně se bavit o věcech, ke kterým něco dodal. Úplně si dovedu představit, jak v budoucnu některý z těchto lidí na svém blogu na konci článku napíše : “Nepište komentáře vy čuráci, protože nemám chuť vám vysvětlovat svůj postoj”.

Ve světě se v diskusích můžete cítit jako Alenka v říši divů, pokud jste na výše zmíněné reakce v Česku zvyklí. Když něco postnete v zahraničí, první čtenář napíše v komentářích, že je mu ctí být první komentující. Druhý je rád, že jste článek napsali a poděkuje vám za to. Třetí označí článek doslova za lovely, což je slovo, ke kterému nemáme v Česku ekvivalent. Kladné superlativy se u nás nevedou. Čtvrtý nabídne jiný způsob řešení, ale označí váš způsob za skvělý a řekne, že ho taky vyzkouší. Lidi, poznáte ten rozdíl? Nadáváte na slováky, američany, ale sami jste blbci, pokud něco takového vypustíte z úst.

Osobně jsem dnes přestal sledovat 20% lidí na twitteru jen proto, abych mohl diskutovat pouze s inteligentními lidmi. Vás čtenáře nevyfiltruji a ani to nechci, jen se prosím pořádně zamyslete, do jaké skupiny lidí chcete patřit a jak chcete reagovat na cizí názory, otevřete se novým postupům, řešením a hlavně novému chování, protože takhle to daleko nedotáhneme !

Na závěr bych rád jen dodal to, že si vážím každého kvalitního názoru a otevírám prostor pro cílenou a věcnou diskusi. Děkuji za pozornost.

zobrazit komentáře

iPhone OS 4 bude ještě lepší, než jsme čekali (video uvnitř)

Články přečteno 3451 08.04.
2010
komentováno 6

Apple dnes ukázal vývojovou verzi nového operačního systému pro své telefony iPhone. Pojďme se ve zkratce podívat na tuto událost a hlavně, co nového nám operační systém přinese.

Dlouho spekulovaný multitasking je ode dneška realitou, byl dnes potvrzen, a v podstatě většina vylepšení se točí právě kolem něj. Osobně mě velice zajímá, jak se k tomuto kroku Apple postaví Radek Hulán. Jsem ale asi moc naivní, pokud bych si myslel, že se k tomu postaví jako chlap. :)

No nechme Radka Radkem a pojďme se podívat na souhrn vylepšení. Osobně mě několik věcí překvapilo a musím říct, že všechny mě překvapily pozitivně. Spekulací před uvedením bylo spousty. Bude uveden multitasking nebo nebude? I když mi nijak miltitasking nechybí a i dnes, ve stávající verzi jistá forma multitaskingu obsažena je, Apple tuto novinku do nového operačního systému zapracoval. Celkem nová verze obsahuje 100 vylepšení a na dnešním setkání bylo podrobněji popsáno 7 základních pilířů.

1. Multitasking

Nově je možno spouštět na pozadí aplikace bez ohledu na jejich původ. Aplikace na pozadí tak mohou běžet i od výrobců třetích stran a Apple vše opět pojal velice příjemně a intuitivně a osobně si myslím, že to je krok správným směrem.

Dvojím stiskem home button vyjede lišta s právě spuštěnými aplikacemi (podobnost s přidáváním widgetů na dashboard v macu) a jednoduše se mezi nimi můžete přepínat. Pokud aplikace na pozadí něco provede (skončí s downloadem atd...) oznámí Vám to formou push notifikace, což je také velice příjemná změna. Microsoft skopíroval absenci multitaskingu ve svém Windows Mobile 7, že by to ještě zvážil a multitasking na poslední chvíli přidal? :D Spousta firem nepochopilo, že to není o funkcích, ale o stabilitě, user experience a dělání věci kvalitních a odlazených. :)

foto

2. Folders

I mi se občas stane, že nevím, na kterém screenu se daná aplikace nachází. Toto velice hravě vyřeší další vylepšení, které umožní uživateli aplikace organizovat do tzv folders (adresářů/složek). Jednoduchým přetažením ikony aplikace na jinou aplikaci se tato složka vytvoří a rychle si tím můžete zorganizovat váš springboard.

foto

3. Mail

Několika vylepšení se dočkal také e-mailový klient, který se více přiblížil mailu na macu. Máme nyní navíc jednotný inbox, nemusíte tak procházet jednotlivé inboxy postupně, ale máte vše po ruce. Další věc, co stojí za zmínku je threadování mailů, stejně jako je tomu u mac aplikaci a otevírání příloh v nainstalovaných aplikacích třetích stran.

foto

4. iBooks

Doposud byl iBooks výsadou jen iPadu a nutno podotknout, že se přenesení zkrácené formy pro iPhone přímo nabízelo. Tak se i stalo a můžete si nyní číst vaše oblíbené knihy i na iPhone nebo iPod touch. Jedná se o drtivý útok na čtečku knih Kindle od Amazonu, který jako poslední výkřik do tmy nabádá partnery, aby nepracovali s obsahem Apple. Jak se toto vyvine je všem jasné :)

foto

5. Byznys vylepšení

iPhone nově bude podporovat více Exchange účtů, lepší zabezpečení, kryptování e-mailů, VPN nastavení a spoustu dalších věcí výhradně pro byznys, které osobně moc nevyužiju. iPhone vnímám jako zařízení pro organizaci času, sdílení poznámek, jako GTD prostředek, prodlouženou ruku mého Macu a hlavně pro konzumaci obsahu tj. hudby, podcastů, videí a internetu. Kryptování e-mailu mi je opravdu na nic.

6. Game Center

Doposud hry využívaly pro zveřejnění výsledků existující sociálně sítě a převážně to je facebook viz. doodle jump. Nově vznikne jakási herní sociální síť primárně pro zařízení Apple, kde se budou jednotliví uživatelé vyzívat na challenge v různých hrách, uveřejňovat svá score a osobně se mi tato představa jednotného systému hodně zamlouvá.

7. iAd

Nevím jak ostatní uživatelé, ale toto já vítám. Jedná se o jednotný systém reklam na iPhonu, který vám bude reklamu servírovat v přijatelnější formě. Pokud vývojář uvede aplikaci a nabídne ji free, tak to většinou není free tak docela. V této aplikaci vás pak otravuje všudypřítomná reklama, která nemá žádný řád a hyzdí vzhled dané aplikace. Steve Jobs tyto věci nemá rád a osobně se mu nedivím. Nová platforma pro reklamu tento neduch odstraní a vývojář ji může ve své aplikaci využít. Nynější stav se tím nezmění, reklama ve free aplikaci bude, ale v omezenějším množství. Reklamní proužek bude v každé aplikaci stejný a po kliknutí na něj se ve fullscreenu objeví interaktivní reklama za pomocí technologie HTML 5 = no flash :)

foto

Pro koho a kdy to bude?

Steve Jobs zakončil celé setkání zprávou, kterou moc nepotěšil uživatele iPhone 2G, 3G a iPod Touch druhé generace. Pro tyto zařízení sice bude OS 4 určen také a mohou si systém upgradovat, ale nebude u nich podporován multitasking. Ten bude podporován až od iPhone 3GS a iPod Touch třetí generace. Osobně jsem to čekal a je to vcelku logické, tyto zařízení by tuto funkci sice zvládly, ale na úkor výkonu.

foto

iPhone OS 4 můžeme očekávat koncem června spolu s pravděpodobným vydáním iPhone čtvrté generace a verzi OS pro iPad v průběhu podzimu.

foto čerpáno z gizmodo.com.

zobrazit komentáře

Switchnul jsem - Edit

Články přečteno 4520 21.03.
2010
komentováno 33

Už měsíc jsem šťastným majitelem Macbook Pro. Pořízení tohoto úžasného kousku hardwaru předcházelo pořízení iPhone 3G zhruba před rokem. Od té doby jsem pomalu začal zjišťovat, že čím je to jednodušší a čím je to intuitivnější, tím je to lepší a produktivnější a to bez jakékoliv výjimky. Proč mít miliardu nastavení, když to stejně není vůbec třeba. Proč se věčně patlat dvě hodiny v příkazovém řádku jednoho operačního systému, který i když je primárně určen pro servery, já ho bez starosti narvu na pracovní stanici, nebo budu sledovat chybové hlášky, složité setupy a každé GUI jinak u operačního systému druhého, když je tu možnost jít lepší cestou.

photo

Technické parametry Apple MacBook Pro 15.4" 2.66GHz

 • Procesor Intel C2D 2.66GHz DC
 • Paměť: 4GB DDR 3
 • Disk: 320GB (5400)
 • Mechanika: DVD±RW DL, 15.4"
 • Displej: 1440x900 lesk
 • Grafické karty: VGA NV 9600M GT 256MB a 9400M
 • Síť: wlan, glan, BT
 • Multimedia: mic, kamera, čtečka karet, 2x USB, FW800, Mini DisplayPort
 • Baterie: 73Wh Li-Pol
 • Hmotnost: 2.49kg
 • Operační systém: Mac OS X Snow Leopard

Díky tomuto switchi se opět tématicky změní náplň tohoto blogu a k článkům o webdesignu nově přibude seznámení s touto platformou formou článků o výběru aplikací, které si určitě zamilujete. Tahle změna souvisí také s plánovaným redesignem tohoto blogu a nasazení mCMS 2, ale to bych předbíhal :-P

photo

Platforma MAC mě nadchla svou jednoduchostí a uživatelskou přívětivostí. Nejde mi o životní styl nebo o to, že je to zrovna cool, jde mi o to, že to funguje a taky o to, že se nemusím starat o to jak to funguje nebo o to aby to fungovalo. Každý program má nastavení na stejném místě, je ve stejném grafickém duchu jako celý operační systém. Jsem web developper a grafik a pro toto odvětví je MAC jedinou správnou volbou. Do budoucna se plánuje iMac 27” do pracovny a Mac Mini do obýváku místo nynějšího pc. Dychtivě očekávám i příchod iPhone 4G s novou verzí operačního systému pro iPhone, kterého se s největší pravděpodobností dočkáme ještě toto léto.

photo

V podstatě vše co Apple vyvinul už znáte, pokud používáte Windows :D Většina věcí na Windows totiž vychází z původního operačního systému od Apple počínaje vyhledáváním v nabídce start, přes Windows Live programy až po Jumplisty ve Windows 7.

Edit

Na přání sem přidávám několik fotek, jak vypadá klávesnice při podsvícení a taky fotky Magic Mouse, která dorazila dnes :)

photo photo photo

photo photo photo

zobrazit komentáře

Rozhovor s Martinem Světlíkem o Apple, výhody, nevýhody a proč přejít

Články přečteno 10991 30.01.
2010
komentováno 24

Od té doby, co jsem si pořídil Apple iPhone 3G, oblíbil jsem si firmu Apple a její produkty natolik, že si posledních 5 měsíců pohrávám s myšlenkou přechodu na platformu Mac a konkrétně obměnu mého dnes již starého Fujitsu Siemens Amilo za Macbook Pro.

Názory na českém internetu o Apple produktech jsou víceméně smíšené, ale je třeba brát v potaz pouze názory lidí, kteří s těmito produkty přišli do styku více než-li jen v názorech z diskusí. Proto jsem poprosil Martina Světlíka, známého českého kodéra a blogera, aby se podělil o své zkušenosti. Tento rozhovor zároveň doplníme o screenshoty a video pro přesnější představu.

Ahoj Martine, předem ti děkuji za tvůj čas a hned jsem tu s prvním dotazem: Jak dlouho již využíváš Apple produkty a konkrétně jaké?

Prvního Maca jsem pořídil před třemi lety, v současné době mám stále 20” iMaca jako desktop a MacBook jako pomocníka na cesty. Zároveň se mi kolem vystřídala řada dalšího hardwaru.

Na ovsem.net píše Ondřej Žáček o svých ročních zkušenostech s Applem a je dost negativní. David Grudl si taky nedávno pořídil MacBook a dost mu hapruje. Jde mi o to, že nejsou jen pozitivní zkušenosti, jak je to u tebe?

Například na ovsem.net píše, že měl problém s kompatibilitou. Už ve verzi Tiger, která je dnes již zastaralá, jsem nenarazil na problém s tiskárnou, starším fotoaparátem atp. Zkrátka člověk zařízení připojí a ono funguje. Dnes je stav ještě o něco dál, Snow Leopard například stahuje automaticky ovladače k tiskárnám. Nemyslím jen při připojení, ale obecně hlídá jejich aktualizace. Ono nesporná výhoda Macu je, že ten systém je laděn na osazený hardware. Vše je zkrátka stabilní a funguje tak jak by mělo. Uživateli pak odpadne řada věcí. Pochopitelně si to nese určitá omezení. David Grudl měl například problém s RAM, protože mu tam prodejce osadil špatné modely. Já měnil RAM u iMaca, měnil jsem disk u MacBooku a objednával u renomovaného prodejce a na problém jsem nenarazil. Je také hodně věcí, na které si člověk postupem času zvykne a posléze má problém si zvyknout na nové prostředí. U mě byla situace trošku jiná. Ve chvíli, kdy jsem chtěl Maca, jsem neměl tolik peněz, abych to mohl udělat ze dne na den. Navíc ceny tenkrát byly trošku jinde. Za ten půl rok jsem se zabýval systémem, zajímal se o historii Apple, vývoji, pročítal fóra a sledoval odborné servery. A potom když jsem Maca prvně pustil, tak už jsem tak nějak věděl, co od něj očekávat. Spoustu lidí tam ale pár věcí překvapí. Je to jiná filozofie než na Windows. Jinak z mé strany jsem inspiroval spoustu lidí k pořízení Maca, kteří dnes nelitují. A hlavně jsou mezi nimi i obyčejní uživatelé, kterým práce na Macu vyhovuje a přitom ho mají jen na internet, komunikaci a maximálně fotky a nějaká multimédia.

Právě takový názor na věc potřebuju, na jednu stranu jsou ti, co litují a na druhou stranu jsou ti, co nelitují, např. kluci z digitu atd ... hodně odrazující je ale opravdu ta cena, kvůli které si to taky nemůžu ze dne na den dovolit, taky se u mě jedná o investici do věci, která mi bude sloužit v následujících dvou letech a 60 000 je pro mě opravdu najednou moc, mám teď note 15,4". Pokud si budu pořizovat, tak bych pod 17" nechtěl jít, dělám na tom totiž opravdu vše od grafiky až po vývoj a note mi nahradil stolní pc, který je pro mě absolutně zbytečný

Řekl bych, že těch spokojených je více. Znám jich ze svého okolí dost, rojí se jak houby po dešti :-) Pročetl jsem tebou odkazovaný článek na ovsem.net a přijde mi to spíše zaujaté a neobjektivní. Mě například Photoshop a cool styl k životu nestačí. Mac má méně aplikaci než je pro Windows, za to ale specialní aplikace bývají úplně o něčem jiném. Nemám v zásobě jen argument, že alternativy jsou. Mluvím o tom, že ty aplikace se často nesou v duchu celého systému. Intuitivní, přijemné ... Mac mě naučil postupem času spoustu věcí. Dnes mám iMac, MacBook a iPhone. Všechny jsou přes MobileMe synchronizované. Takže kontakty, kalendáře atp. mám vše over the air kdekoli k dispozici. Zároveň nedám dopustit na spoustu aplikací, které mi usnadňují práci. Například Things, která má možnost synchronizace s iPhonem a je to perfektní organizátor času ve vzoru metody GTD. Mac OS X má v sobě samotný spoustu aplikací, ke kterým člověk už ani alternativy hledat nemusí. Jinak, co se týče ceny, často jsem nad tím přemýšlel a člověk dojde k závěru, že produkty Apple nejsou předražené, jen nejsou průměrné a mají svoji cenu. Jinak nepřemýšlel jsi nad iMacem? Takový 27" iMac dnes seženeš za cca 40 000 Kč a je to famózní kus hardware s 27" displejem s IPS panelem a LED podsvícením a bohatou technickou výbavou :)

O sw strach taky nemám, byl jsem 2 roky na linuxu ( kde je člověk odkojen opravdu krví a potem :D ) před tím windows, pak zas windows, vím, že alternativy existují a nenašel jsem žádnou, která by byla horší, než program, na který jsem byl zvyklý u toho či onoho OS. Vím jak Apple přistupuje k uživateli, co se týče intuitivity a funkčnosti, toho se taky nebojím, things na iphonu používám taky, ale není s ničím synchronizovaný, proto ho mám jen jako zápisník, kontakty, kalendář, upomínky, taky vše synchronizuji, nyní to je s Googlem, na Apple bych to určitě řešil jinak, možná i přes zaplacený MobileMe, tomu se taky nebráním, bráním se jen desktopu, ten opravdu nechci, potřebuji note s velkým displejem, přes to vlak nejede.

To samozřejmě chápu, já jsem pro změnu vysazený k práci na desktop :-)

17ku mělo pár mých kolegů a známých a rychle se jí zbavovali.

Jakto?

Protože to je prostě kráva ... Když máš notebook, přeci jen očekáváš jistou dávku mobility a ono potom tahat se se 17kou v brašně není nic příjemného. Pravda, tenkrát to bylo ještě v době původních MBP, také pár z nich byli fotografové, takže toho při sobě měli více, nicméně tu snadnou mobilitu trošku postrádali :)

15“ mám dnes, opravdu by se mi hodilo víc místa, jestli jsi někdy dělal grafiku na 15" monitoru při 1280 x 800, víž, že je to opravdu málo a při zapnutých panelech nevidíš najednou šířku layoutu, což mi vadí.

Z toho důvodu plánuji 27" iMaca a jeho koupě se blíží :-) Jinak na 13” MacBooku mám rozlišení 1280x800, MBP 15" má pak 1440x900, případně se to dá řešit externím displejem.

Jde taky o to, že jdeš do něčeho, kde nevíš, jestli ti to bude vyhovovat. Pořád je lepší se případně zbavit třeba 21,5" iMaca za ani ne 30 000 Kč než 17" MBP za dvojnásobek, které moc na odbyt nejdou.

Chápu stolní mi je ale opravdu zatím na houby.

To už je samozřejmě na tobě, každý máme jiné preference.

Jde o to, že pracuju na dvou místech, tím odpadá desktop ( popřípadě pořídit dva :D ) , jsme u macbooku, vemu ho do auta, z auta do kanceláře, z kanceláře do auta a z auta domů, to je jeho jediná cesta, v kavárně stačí iphone, na kterém spustím vše v pozadí a pracuju tak jak bych zapomínal, že jsem "jen" na telefonu, takže kvůli tomu chci zvětšit komfort v podobě většího notebooku.

Každopádně máš pravdu, že na grafiku doma je řešením externí monitor, který ani tak není nutností, když říkáš, že je u 15" verze rozlišení 1440, jdu tedy do verze 15“.

Jinak abych Mac OS X jen nechválil, musím říct, že i on má své chybky. Jde o to, ze uživatel o nich buď neví nebo je nevnímá. Apple má základní problém v neustálém zachovávání kompatibility a ani Snow Leopard se nedostal do ideálního stavu. Když Apple představil Mac OS X, musela být zachována kompatibilita aplikací s předchozími verzemi - přes vývojové rozhraní Carbon. Posléze přišel další problém - Intel. Tiger i Leopard museli mít jakousi Rosettu, která jako emulátor zajišťovala kompatibilitu s aplikacemi pro původní PowerPC architekturu. Moc tomu nepřidala ani rozmanitost vývojových API, kdy se jich používalo a stále používá několik naráz, jako Carbon a Cocoa. Adobe běží na Carbonu a aby mohl například Photoshop a další fungovat 64bitově, musí jej Adobe kompletně přepsat do Cocoa, což by měla přinést verze CS5. Leopard přinesl 64bitovou podporu. Snow Lepard udělal první krok, kdy přestal podporovat staré PowerPC stroje. Tím se ušetřilo spoustu místa a neskutečně zvýšila rychlost, protože už přestaly fungovat jedny zpětné vrátka, dvojí ovladače atp. Ten boost byl vážně znatelný. Nicméně i Snow Leopard ma sice 64bitove jadro, ale to se primárně nepoužívá. Bootuje se 32bitové, aby se zachovala podpora pro starší Intel procesory a hlavně ovladače, leč podpora 64bitů je samozřejmostí. Osobně bych si tipl, že až další, a možná ani 10.7 to nebude, přinese razantnější vývoj. Až bude Mac OS X plně 64bitový a nebude se ohlížet zpět kvůli kompatibilitě, bude to ještě zajímavější.

Na druhou stranu, ten vývoj je vidět rok od roku. Windows přinesly verzi ve 32bitech a 64bitech. První tě omezovala ve výkonu, ale měl jsi jistotu. 64bit verze v době uvedení měla chabou podporu výrobců, o starším železe ani nemluvě, byl problém s ovladači ... Na Macu tohle naštěstí není. Tím, že systém má 32bit jádro, ale podporuje 64bitové aplikace a hardware, dokáže využívat plného potenciálu i přesto, že fungují staré aplikace a ovladače. Jde to pomalu, ale funguje to. Tak jako Apple řekl, aplikace už vyvíjejte v Cocoa, tu jsme předělali a chceme 64bitové aplikace. Výrobci mají čas. Adobe potvrdil, že CS5 už tak fungovat bude. Ale stále tu je onen Carbon, který zajišťuje kompatibilitu pro současné aplikace. Jen je to prozatím trošku matoucí.

Tak teď už jen zbývá si osahat OS, což mi snad dovolí v iStyle, můžeš mi prosím ještě pořídit screeny některých částí os? nastavení, volby docku atd.. a poslat? nikde nejsou totiž tyto screeny kompletně k mání a nemám tak jednotnou představu GUI.

Takhle vypadá základní okno nastavení

 

Když něco hledáš a nevíš kde, pomůže ti příjemný pomocník Spotlight

To je bomba …

Spotlight krom toho, že funguje v celém systému jakožto indexové vyhledávání, pomůže ti se i orientovat v nabídkách dané aplikace a najít tam co potřebuješ, kdy ti názorně ukáže, kde se daná položka nachází, což je hodně příjemná věc, která dokáže ušetřit hodně času, když něco hledáš, tu aplikaci ještě tolik neznáš atp. a nemusíš procházet nabídku po nabídce

QuickLook je funkce, která ti mezerníkem zobrazí okamžitý náhled bez nutnosti spouštět aplikaci. Otevře ti prakticky cokoli - obrázky, videa, hudbu, PDFka, HTML soubory, dokumenty atp. Obrázky lze spouštět jako Slideshow, vše lze také prohlížet přes fullscreen.

Time Machine je geniální záležitost :-)

Kdykoli se vrátit k jakékoli revizi dokumentu a hlavně stavu dané složky je supr. Člověk nemusí na nic myslet. Potřebuješ se vrátit k HTML šabloně, kterou jsi upravil před třemi měsíci, žádný problém. Udělal si v PSD změny a potřebuješ ty staré, žádný problém. Hledáš soubor, který jsi před půl rokem smazal? Žádný problém. Možností se dá najít pochopitelně více.

Na funkce systému se můžeš podívat tady - http://www.apple.com/macosx/what-is-macosx/

Ještě jednou ti Martine děkuji za tvůj čas, přesvědčit jsi mě přesvědčil, koncem března bude macbook

Není zač, člověk by o tom totiž mohl mluvit hodiny a hodiny. Jinak hodně často si lidi myslí, že jsme takové ovce, co jen vychvalují to, co používají. Pravdou je, že po delším používání, kdy ti Mac dává to, co od něj očekáváš, ti zkrátka nic jiného nezbyde, i když víš, že tam nějaké chybky jsou a 100 % dokonalé to není. A vlastně sám máš iPhone, takže víš, neposlal MMSku, do příchodu 3GS nenatáčel video a v začátku těch nedostatků bylo ještě víc. Ale i přesto na iPhone nedáš dopustit :) Navíc Apple přišel s tím, že "Co neumí iPhone dnes, bude umět zítra" ...

Tohle byl Martin Světlík, uživatel Mac OS X a produktů Apple, který do budoucna bude pro mě zastávat i funkci helpdesku a zatím to ještě neví. Ještě jednou mu děkuji za jeho čas a pokud i vy máte jakékoliv dotazy k tématu, vkládejte je jako komentáře k tomuto článku, jistě na ně odpovíme.

zobrazit komentáře

Dobry! Jedny ixpéčka prosím.

Články přečteno 4630 20.01.
2010
komentováno 19

Dnes je tady opět jeden článek z řady "nevhodný pro kardiaky". Popíšu v něm svůj postoj k operačním systémům Microsoftu a zmíním zde i vliv většinového názoru na jedince.

Netajím se tím, že jsem byl zastánce unix like systémů jak na serverech, tak i na pracovních stanicích. Dnes je tomu ale u mě jinak, protože mám jako uživatel a developer daleko větší nároky, než tomu bývalo kdysi a linux tyto požadavky nepokryl, a jak tak pozoruju dění a problémy uživatelů, tak ani nikdy nepokryje. Kdysi mi stačil office (open office), nějaký přehrávač na hudbu a filmy a tím to haslo. V tu chvíli pro mě nebylo nutné investovat do pokročilejších operačních systémů, využíval jsem operační systém linux a hrabání se v něm, se stalo mým koníčkem. Dalo by se říci, že operační systém neotročil pro mě, ale já jsem otročil pro operační systém, což každý rozumě myslící člověk označí za chybu.

Dnes mi na pracovní stanici nesmí nic jiného, než Windows (přemýšlím o MAC OSX) a na serveru bych si nic jiného než linux nedokázal představit. Linux se tedy přesunul z notebooku a multimediálního pc na server, který řídí webové služby. To je podle mě správný postup. Od této migrace jsem aktivně využíval Windows XP, pak přešel na Windows Vista a dnes jedu pouze na Windows 7 proffesional.

Pokud teď sedíte a nevěřícně kýváte hlavou se slovy: "OMG, Vista?", jste jedním ze stáda, které bylo ovlivněno masovou negativní kampaní, kterou rozšířil nejeden BFU nebo linux geek. S tímto systémem jsem pracoval více jak rok a nutno podotknout, že jsem s ním nikdy neměl žádný problém a bohužel je taky nutno podotknout i to, že i já jsem byl proti tomuto systému zaujatý. Proč? Protože aniž bych cokoli zkoušel, převzal jsem si rozšířený názor na Windows Vista od většiny, stejně jako to udělala většina. O to více jsem byl mile překvapen, jakým vývojem prošel Windows od zastaralé verze XP, kterou si i dnes po šesti letech, v době Windows 7, špatně informovaní uživatelé pořizují.

Teď bych se vás rád zeptal, proč si kupujete něco, co je 6 let staré? Většinový názor není zaručeně nejlepší názor. Osobně mě hodně rozesmál (i když to bylo spíše k pláči) jeden člověk, který stal frontu přede mnou v jednom nejmenovaném obchodě, zaměřeném na výpočetní techniku. Koukám na regál přede mnou a vidím krabicovou verzi Windows XP home edition. Pro sebe si říkám: "kdo v dnešní době může být tak hloupý a koupí si něco, co absolutně nemůže na dnešních sestavách a hlavně požadavcích zákazníků a hlavně aplikací fungovat?". Chvíli na to se z úst člověka ozve: "jedny ixpé houmy prosím". Neměl jsem pro něj ani prášky na blbost a ani teploměr s sebou, proto jsem to nechal být. Ještě podotknu, že si XP home kupoval k notebooku s 64 bit jádrem, což už vůbec nechápu. Ten člověk vyhodil peníze oknem, za absolutní downgrade všech možností, které jsou s počítačem možné.

Takže pokud si kupujete nové pc, notebook a nebo jen upgradujete systém, zkuste se na chvíli zastavit a zapřemýšlet, než uděláte koninu. Nechte si poradit od někoho, kdo tomu rozumí. Nestane se tak, že budete moci mít omezenou velikost RAM v závislosti na špatně zvoleném operačním systému. Nestane se to, že budete, obrazně řečeno, v době oktávek a superbů jezdit ve staré stovce nebo stopětce, což v přeneseném slova smyslu do světa IT znamená: budete mít aktuální verzi operačního systému, protože když už něco kupujete, kupujte nové věci. Narozdíl od zmíněných aut, je cena těchto OS takřka stejná. Nestane se vám, že na 64 bit procesor nahodíte 32 bit operační systém, protože se tím zase připravíte o výkon.

Nakonec bych jen ještě dodal, že XP už díky bohu nejdou v obchodech sehnat, ale jdou sehnat na internetu formou legalizačních balíčků, tak proboha ani tohle nedělejte. Podpora a automatické aktualizace pro tento dnes již zastaralý systém taky dlouho nebude, už jen zhruba do března, což je další důvod k tomu, dát ruce pryč od kroku vzad.

zobrazit komentáře
Stránka 1 2 3 4 5 6 7 8

 

Email Marketing