Email Marketing

 

Dashboard widget české svátky

Apple přečteno 3286 31.08.
2012
komentováno 0

Před nedávnem jsem si vytvořil velice jednoduchý widget do dashboardu, který ukazuje, kdo má právě dnes svátek. Jako alternativa může sloužit volně dostupná aplikace z Mac App Store, ta mi ale nevyhovovala. Pokud si do dashboardu chcete widget přidat, můžete si jej volně stáhnout, popřípadě upravit dle libosti :)

stáhnout

zobrazit komentáře

Upgrade Mountain Lion - nefunkční vhosts, widgets, launchpad, notes a game center

Apple přečteno 2654 17.08.
2012
komentováno 0
502df95066897-mountainlion1.jpg

Všude na internetu se dočtete, jak je instalace Mountain Liona easy a jak je vše krásně funkční. Pár chybek se ale objeví a dokáže pěkně potrápit. Pokud máte taky problém s tím, že se v Mountain Lionovi změnila verze Apache a nefungují vám vhosts nebo se nemůžete připojit na game center, nevidíte widgety nebo vám notes co 30 sekund zruší focus okna, je tento článek pro vás.

Notes

Začneme zlehka Notes. Stalo se mi, že jsem psal poznámku a při každé synchronizaci poznámky s iCloudem mi zmizel focus z okna a musel jsem do něj znovu kliknout myší. Chtěl jsem Notes používat místo Evernote, ale při psaní delšího textu to bylo přímo k posrání. Naštěstí stačí zajít do nastavení -> iCloud a tam odškrtnout Notes. Potvrďte smazání a nebojte se, poznámky vám stále zůstanou v iCloud. Otevřete Notes a vytvořte lokální poznámku a opět zapněte synchronizaci Notes v nastavení. Odklikněte, že chcete poznámky sjednotit (merge). Nyní již Notes budou fungovat správně.

Nelze se připojit do Game Center

Pokud se vám nedaří připojit do Game Center, zajděte do terminálu a napište:

sudo nano /etc/hosts

Zakomentujte pomocí znaku # na začátku řádky

127.0.0.1 CRL.VERISIGN.NET
127.0.0.1 OCSP.SPO1.VERISIGN.COM

Uložte pomocí ctrl+o a zavřete pomocí ctrl+x. V terminálu ještě zůstaneme a použijeme příkaz:

dscacheutil -flushcache

Znovu spusťte Game Center, do kterého se vám již povede bez problému přihlásit.

Chybějící widgety v dashboardu

Tento problém nemá každý, u mě se ale tento problém objevil. Pokud si otevřete dashboard a po kliknutí na tlačítko + nevidíte žádné widgety, postupujte následovně:

Ze složky /Library/Widgets skopírujte všechny soubory do složky /Users/username/Library/Widgets ve vašem domovském adresáři. Pokud složku Library nevidíte, stiskněte ve finderu cmd+shift+g a napište cestu složky ručně. Nyní již widgety v dashboardu uvidíte.

Chybějící ikony v docku a launchpadu

Pokud se vám místo ikony v docku nebo launchpadu objeví otazník, jděte do složky /Library/Application support/dock a smažte soubor s příponou .db. Po restartu počítače se vám launchpad resetne do původního nastavení a ikony již budou v pořádku.

Nefunkční vhost a apache server

Tohle má trošičku složitější a delší řešení. Kdyby někdo potřeboval pomoci s tímto, dejte vědět v komentářích, rád návod sepíšu. Doufám, že jsem alespoň někomu pomohl.

zobrazit komentáře

Appleforum 2011, co jsem si odnesl?

Apple přečteno 3502 08.11.
2011
komentováno 5
4eb9178bc0110-appleforum2011-01.jpg

Appleforum je akce konaná fanoušky Apple a proběhla v Kongresovém hotelu Clarion v pražských Vysočanech. Letošní ročník se velmi povedl a ve většině případů předčil minulý ročník. S počítači Mac pracuji skoro tři roky a i přesto se našly věci, které jsem doposud neznal. Proto se tentokrát nebudu snažit popsat pocity z jednotlivých přednášek, ale zaměřím se právě na ty tipy a triky v oblasti Mac OS a iOS, které jsem se dozvěděl.

Petr Mára – Tipy a triky pro Mac OS X Lion

Aktivní rohy

Aktivní rohy určitě všichni znáte. Doposud jsem aktivní rohy využíval na uspání obrazovky nebo na Mission Control. Stávalo se mi ale občas, že jsem do některého z rohů zajel kurzorem omylem, to pak člověk vážně uvažuje o užitečnosti této funkce. Pokud ovšem při nastavování aktivních rohů přidržíte klávesu command, bude aktivní roh fungovat právě s touto klávesou.

rohy

Přesun souborů

Pokud chcete soubor do jíného umístění zkopírovat, použijete kombinaci kláves cmd+c a následně cmd+v. Pokud chcete soubor přesunout, stačí při vložení použít kombinaci cmd+alt+v.

Quicklook

V novém operačním systému OS X Lion se integrace funkce quicklook rozšířila nejen do docku, ale také do spotlight. Spotlight nyní vyhledává i v obsahu jednotlivých souborů a pokud na souboru stisknete mezerník, objeví se náhled quicklook dané položky. Pokud ještě k tomu následně podržíte klávesu cmd, objeví se v okně quicklook název a umístění souboru. Kombinace cmd+r vás dostane přímo k souboru pomocí finderu. Velice užitečná pomůcka, s kterou dává spotlight ještě větší smysl. Spotlight nově podporuje i drag and drop, takže vyhledávané položky můžete rovnou přesouvat (například na plochu).

Petr Mára – iOS5 a iCloud v praxi

Jednou z mnoha novinek iOS 5 je i systém zkratek. Navolíte si v nastavení klávesnice frázi a zkratku a ta pak funguje napříč celým systémem, např.: url nebo e-maily, které často používáte.

Ve volbách accesibility (zpřístupnění) je nově skvělá volba - speak selection (přečíst výběr). Nyní už nemusíte zapínat voice over (hlasové ovládání), pokud si chcete nechat předčítat text.

Belkin

Nesmím zapomenout na pana Belkina. Takhle jsme totiž přezdívali pána, který prezentoval výrobky hlavního sponzora, tedy společnosti Belkin. Jeho slangová mluva si získala snad všechny posluchače viz. timeline twitteru na téma appleforum. Dozvěděli jste se tak, že Belkin vyrábí přísluško na iPod, iPhone a iPad, které ocení nejen paňmáma v kuchyni. Nabízejí také folky a telku pomocí recieveru a aplikačky. Nabíječky s káblíkem a různými ampíky.

Libor Kubín – Představení životopisu Steva Jobse

Důležitá informace: Pokud čekáte na českou verzi této knihy stejně jako já, tak se dočkáte 15.11.2011, kdy by měla spolu s papírovou verzí vyjít i elektronická.

Steve Jobs

Vláďa Janeček – Automátor pro běžné uživatele

K automátoru toho bylo celkem hodně, proto tuto část nechám do dalších článků. Tato funkce se mi velice zalíbila a do budoucna připravím návody jak naučit Mac OS nové užitečné funkce.

Petr Mára – Mac OS X Lion a bezpečnost

Co se týče bezpečnosti, dělám na Macu skoro vše, co na této přednášce zaznělo, i přesto se ale našly dva užitečné tipy:

Resetování hesla

V recovery partition je skrytá funkce, která umožní resetovat heslo uživatele (funkce pro techniky, kdy uživatel zapoměl heslo atd...), což lze jednoduchým způsobem ošetřit pomocí funkce Firmware password taktéž v recovery partition, kdy nastavíte hlavní heslo. Do recovery partition se dostanete pomocí klávesy alt, kterou podržíte při startování počítače.

resetování hesla

Účet guest

Dalším trikem pro větší bezpečnost je paradoxně povolení účtu guest na vašem Macu. Po aktualizaci na Lion se mi tento účet sám aktivoval a tak jsem jej deaktivoval. To ovšem nebyl zas tak dobrý nápad. Pokud Vám někdo ukrade počítač a nebude se moci dostat na internet alespoň pomocí účtu guest (v tomto účtu se spustí jen Safari), nebudete jej moci sledovat pomocí funkce Find my Mac.

Jan Březina – Optimalizace Mac OS X Lion pro multimedia

Oprava disku a práv disku

Tento nástroj jistě každý zná, pomáha řešit různé problémy nejen s diskem. Pokud tento nástroj spustíte z prostředí recovery partition, budete moci opravit i ty chyby které nelze opravit z běžícího systému.

Console

Nástroj console mi do včerejšího dne unikal. Pokud se ale do něj podíváte, uvidíte error log operačního systému, což je velice účinná věc při řešení problémů. Tvrdit že Mac OS je bezchybný systém a netrpí částečným zpomalováním během delší doby, by nebylo pravdivé. Zpomalování sice není tak znatelné, jako u jiných operačních systémů, přesto k němu dochází. Sám jsem našel chybu třeba u Twitteru, který se neustále snažil připojit ke starému twitter účtu. Více takových pravidelných requestů zbytečně vytěžuje počítač, proto doporučuji alespoň nahlédnout.

Pokud jste se letošního Applefora účastnili a zjistíte, že jsem na něco zapoměl, napravte to prosím v komentářích. Už teď se těším na další ročník, kde jistě nebudu chybět.

foto: jablickar.cz 

zobrazit komentáře

NHL 2K11 nejlepší hokej pro iPhone a iPad (uvnitř soutěž)

Apple přečteno 3872 29.05.
2011
komentováno 0
4de2075cde978-photokvetna27123029dop.png

Hry s tématikou hokeje a NHL se těší velké oblibě napříč všem platformám. Herním zařízením poslední doby kralují převážně stroje s operačním systémem iOS uvnitř. Kvalitní hokej na iPhone se hledá dost složitě, ale ten nejlepší je bezesporu NHL 2K11

Herní módy

Výběr v plné verzi je rozmanitý a obsahuje skoro vše, co se od takové hry očekává. Rychlé přátelské utkání mezi dvěma týmy, nájezdy nebo trénink oslabení. Neméně zajímavou možností je zahrát si kompletní sezónu NHL za určitý tým. V sezóně nechybí změny soupisek, přestupy hráčů, strategie mužstva nebo zranění.

Tvůrci hry získali licenci na použití jmen všech týmů NHL a jejich hráčů, takže žádný John Doe na soupisce.

Hratelnost

Když si nastavíte možnosti kamery a délku zápasu, může začít samotné utkání. Hratelnost a grafika je na takové úrovni, že neuvěříte vlastním očím. Samozřejmostí je HD verze pro iPad a optimalizovaná grafika pro iPhone 4. Do ovládání se vpravíte hned ve dvou zápasech a ihned si stížíte úroveň. Ty jsou na výběr 4. Doporučuji začínat u druhé, protože první je až moc jednoduchá a nedostaví se dobrý pocit z výhry :-) 

Zápory

Na této hře se zápory hledají opravdu těžce, jedním z nich by mohla být absence mistrovství světa a národních týmů. Přítomnost sportovního komentátora by také nebyla na škodu. Další drobnosti by se jistě našly, ale hratelnost, celkové zpracování nebo naprosto realistické pohyby hráčů vše omluví.

Soutěž

Jeden z vás může tuto skvělou hru získat do svého iPhonu zdarma! Stačí tento článek tweetnout pomocí tlačítka pod fotogalerií. Jednoho z vás vyberu a ten získá redeem kód pro iPhone verzi. No a než vyhrajete, vyzkoušejte zatím alespoň lite verzi. Vítěze vyhlásím 5.6.2011.
 

zobrazit komentáře

Zprávička: 6.6. - 10.6. WWDC 2011

Apple přečteno 2017 29.03.
2011
komentováno 0
4d919e78358b2-screenshot20110329at10-50-10am.png

6.6. až 10.6. 2011 si udělejte prostor ve Vašich kalendářích, koná se totiž pravidelná vývojářská konference WWDC pořádaná společností Apple. Hovořit se bude především o nových verzích iOS a Mac OS. Předpokládá se sneak peak chystaného iOS 5, bližší pohled na funkce chystaného Mac OS X Lion a možná nové cloud funkce MobileMe. Doufejme, že hlavní program bude streamován a budeme tak moci být přítomni i ti z nás, kteří si nestihli zakoupit vstupenky. Vyprodaly se totiž během hodiny po oznámení akce :-)

Budete sledovat? Co myslíte, že nás ještě čeká?

zobrazit komentáře
Stránka 1 2 3

 

Email Marketing